Ideja uzgoja umjetnih dijelova tijela i organa nije nova i koristi se u mnogim područjima medicine. Međutim, naučnici su nedavno objavili želju da unaprijede ovu oblast tako što će uzgajati čitava ljudska tijela bez mozga.
U nedavnom naučnom radu, raspravljali su o konceptu stvaranja “bodioida” – laboratorijski uzgojenih ljudskih tijela stvorenih od pluripotentnih matičnih ćelija.
Prema pisanju Popular Mechanicsa, ova bi stvorenja bila dizajnirana na način da ne bi imala svijest niti sposobnost da osjete bol.
Pluripotentne matične ćelije imaju izuzetnu sposobnost da se diferenciraju u bilo koju vrstu ćelije u ljudskom tijelu.
Napredak u istraživanju matičnih ćelija omogućio je naučnicima da oponašaju rane faze ljudskog embrionalnog razvoja, a napredak u tehnologiji umjetne materice proširio je mogućnosti razvoja ljudskog tkiva izvan tijela.
Koristeći genetske tehnike za suzbijanje razvoja mozga, istraživači sugeriraju da bi ovi “bodioidi” mogli poslužiti kao obnovljivi izvor organa i tkiva bez etičkih briga povezanih sa svjesnim živim bićima.
Etička pitanja oko stvaranja takvih stvorenja su komplikovana.
Iako izgledi za stvaranje ljudskih tijela bez svijesti mnogima mogu izgledati zastrašujuće, zagovornici ove ideje tvrde da potencijalne medicinske koristi zaslužuju ozbiljno razmatranje.
Autori priznaju da koncept može izazvati nelagodu velikom dijelu ljudi, ali naglašavaju važnost pronalaženja inovativnih rješenja za ublažavanje ljudske patnje koju trpe oni kojima su potrebni donatori.
Ovaj pristup je u skladu sa tekućim istraživanjima organoida – minijaturnih, pojednostavljenih verzija umjetno stvorenih organa koji oponašaju ključne funkcionalne i strukturne aspekte stvarnih organa.
Organoidi igraju važnu ulogu u proučavanju razvoja, progresije bolesti i odgovora na lijekove, nudeći ranije nedostižne uvide.
Stvaranje “bodioida” moglo bi biti značajan korak naprijed, pružajući potpunije modele za medicinska istraživanja i potencijalne terapeutske primjene.
Kako nauka napreduje, dijalog oko stvaranja i upotrebe takvih donatorskih tijela mora se razvijati paralelno, kažu naučnici.
Promišljena rasprava o etičkim, društvenim i naučnim aspektima ove tehnologije neophodna je da bismo se snašli u izazovima i mogućnostima koje ona predstavlja.
“Kako idemo dalje, etička i socijalna pitanja su barem jednako važna kao i naučna“, napisali su autori.
“Čak i ako se čini mogućim, određivanje da li bismo trebali napraviti bodioide, neljudske ili ljudske, zahtijevat će dosta razmišljanja, rasprave i debate.”
Izvor: anomalien.com