U revolucionarnom otkriću, istraživači su pronašli najveća organska jedinjenja ikada viđena na Marsu, nudeći nove tragove o tome da li je nekada postojao život na Crvenoj planeti.
Otkriće je napravljeno u zalivu Yellowknife, nekadašnjem koritu jezera koje je nekada imalo sve odgovarajuće uslove za pojavu života.
Testovi provedeni na roveru sugeriraju da stijena sadrži dugolančane alkane – organske molekule za koje se vjeruje da su ostaci masnih kiselina.
Iako se ovi spojevi mogu formirati nebiološkim hemijskim reakcijama, oni su također bitni građevni blokovi ćelijskih membrana u svim živim organizmima na Zemlji.
Istraživači, međutim, nisu prijavili pronalaženje biopotpisa – koji je definiran kao bilo koja ‘karakteristika, element, molekula ili supstanca’ koja služi kao dokaz prošlog ili sadašnjeg života.
Ipak, jedan stručnjak je primijetio da ovaj materijal predstavlja najbolju šansu za identifikaciju znakova drevnog života na Marsu.
“Ove molekule mogu napraviti hemija ili biologija”, rekla je dr. Caroline Freissinet, analitički hemičar.
“Ako imamo dugolančane masne kiseline na Marsu, one bi mogle nastati – a to je samo jedna hipoteza – od membranske degradacije stanica koje su postojale prije 3,7 milijardi godina.”
Najveće organske molekule ikada pronađena
U novoj studiji, Freissinet i njene kolege razvile su novu proceduru za analizu većeg dijela uzorka blatnog kamena.
Kao rezultat toga, Curiosity je otkrio značajno veće organske molekule, uključujući dekan, undekan i dodekan.
Tokom istraživanja, naučnici su analizirali uzorak po imenu “Cumberland”, koji je vjerovatno sadržavao karboksilne kiseline, ili masne kiseline, koje su se transformisale u alkane tokom procesa zagrijavanja.
“Iako abiotički faktori1 mogu formirati ove kiseline, one se smatraju univerzalnim produktima biohemije, zemaljske, a možda i Marsovske”, rekli su naučnici.
Dubljom analizom, naučnici su otkrili da organska materija sa Marsa stvara masne kiseline dodavanjem dva atoma ugljika istovremeno, baš kao organizmi na Zemlji.
Tragovi života?
Nedavno otkriće pojačava nadu da organski tragovi života mogu postojati u marsovskim stijenama starim milijardama godina, povećavajući šanse za otkrivanje prošlih života.
Curiosity je svoje putovanje započeo još 2011. godine, krenuvši u misiju istraživanja Marsove prošlosti.
Tokom godina, prešao je više od 32 km preko kratera Gale, otkrivajući tragove o drevnom okruženju planete.
Studija je objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Napomene:
- Abiotički faktori su uticaji nežive prirode. ↩︎