Geonaučnici su koristili zemljotrese za proučavanje sastava donjeg dijela Zemljinog omotača ispod Tihog okeana – i otkrili su nešto sasvim neobično.
Postoje zone u kojima se seizmički valovi kreću na različite načine, što ukazuje na strukture koje su hladnije ili imaju drugačiji sastav od okolnih rastopljenih stijena. Tim naučnika opisuje prisustvo ovih struktura kao veliku misteriju.
Nije jasno o kakvim strukturama se radi. Da su negdje drugo, moglo bi se raditi o tektonskim pločama koje su potonule u zoni subdukcije.
Ali Pacifik je jedna velika ploča, tako da ispod nje ne bi trebalo biti materijala za subdukciju. Istraživači također nisu sigurni od kakvog su materijala napravljene ove duboke strukture ili šta to znači za unutrašnju strukturu planete.
“To je naša dilema. Sa novim modelom visoke rezolucije, takve anomalije možemo vidjeti posvuda u Zemljinom omotaču.
Ali ne znamo tačno šta su to ili koji materijal stvara obrasce koje smo otkrili”, rekao je u svojoj izjavi Thomas Schouten, prvi autor i doktorant na Geološkom institutu ETH Cirih.

Zasluge slike: Sebastian Noe / ETH Zurich
Prisustvo toliko hladnih područja u plaštu sugerira da su se možda formirali u različito vrijeme i iz različitih izvora. To nisu samo subdukcijske ploče iz posljednjih 200 miliona godina.
“Mislimo da anomalije u donjem plaštu imaju različito porijeklo”, objasnio je Schouten.
“To bi mogao biti ili drevni materijal bogat silicijumom koji je bio tamo od formiranja plašta prije oko 4 milijarde godina i koji je preživio uprkos konvektivnim pokretima u omotaču, ili zone u kojima se stijene bogate željezom akumuliraju kao posljedica ovih pomeranja plašta tokom milijardi godina.”
Potrebno je mnogo više posla. Tim geonaučnika koristi samo jedno svojstvo valova, njihovu brzinu, da razumiju šta se događa pod našim nogama.
Čak i sa fantastičnim modelima, teško je zaključiti o čemu se radi. Ne možemo otvoriti Zemlju i vidjeti šta je unutra.
“Moramo izračunati različite parametre materijala koji bi mogli generirati posmatrane brzine različitih tipova valova. U suštini, moramo zaroniti dublje u svojstva materijala iza brzine talasa”, objasnio je Schouten.
Foto naslovnice: Freepik