Pulsari su neutronske zvijezde snažnog magnetnog polja i brze vrtnje, nazvane po strogo pravilnoj emisiji periodičnih impulsa elektromagnetnih valova.
Godinama su astronomi koristili ove izuzetno stabilne bljeskove svjetlosti koji izviru iz pulsara, kako bi mjerili vrijeme na atomskom nivou tačnosti i promatrali gravitacione valove.
Ali, to veoma pravilno pulsiranje koje odašilju neutronske zvijezde ponekad kasni.
Kako izvještava IFLScience, istraživači sugerišu da goleme nevidljive mase možda prolaze ispred pulsara, uzrokujući jedva primjetna kašnjenja signala na nivou mikrosekunde.
Šta su tačno te mase – i postoje li uopšte – za sada nije sasvim jasno.
“Upozorili su me da ih ne zovem planetama, da ih ne zovem tamnom materijom, nego da ih zovem koncentracijama mase jer, samo posmatrajući signale, ne možete odrediti šta su,” rekao je za IFLScience John LoSecco, profesor na Univerzitetu Notre Dame.
LoSecco je proučavao fenomen i predstavio svoja otkrića na ovosedmičnom nacionalnom skupu astronomije na Univerzitetu Hull.
“Moglo bi se raditi o smeđem patuljku, bijelom patuljku ili o nečemu trećem.”
LoSecco i njegovi kolege stvaraju katalog ovih tajanstvenih masa koristeći podatke o vremenu pristizanja signala sa sedam radio-teleskopa širom svijeta.
“Bilo je 12 kandidata i oni dolaze iz osam nezavisnih pulsara”, rekao je za IFLScience.
Istraživanje bi čak moglo rasvijetliti tamnu materiju, hipotetsku supstancu za koju naučnici vjeruju da čini 85% ukupne materije u svemiru, ali tek treba biti promatrana direktno.
“Iskorištavamo prednost da se Zemlja kreće, Sunce se kreće, pulsar se kreće, pa čak i tamna materija se kreće,” objasnio je LoSecco u saopćenju za medije.
“Analiziramo odstupanja u vremenu dolaska uzrokovana promjenom udaljenosti između mase koju promatramo i linije pogleda do našeg ‘sata’ pulsara.”
Jedna od ovih nevidljivih masa izmjerena je kao samo jedna petina mase Sunca, za koju LoSecco tvrdi da “bi mogla biti kandidat za tamnu materiju.”
Ali, potrebno je još mnogo istraživanja prije nego što se bude moglo sa sigurnošću reći šta uzrokuje ova neslaganja u kosmičkim otkucajima pulsara.
Foto naslovnice: Peter Schmidt sa Pixabay