Možda o gravitaciji ne razmišljamo često, ali činjenica je da ona utiče na sve što radimo. Gravitacija je razlog zašto stvari padaju, umjesto da odlete i zadržava nas da ne otplutamo u Svemir kada skočimo.
Ali, za fizičare ova sila je nešto mnogo više; to je fascinantna slagalica koju treba riješiti da bismo donekle razumjeli kako naš Svemir funkcioniše.
Zahvaljujući legendarnom Isaacu Newtonu, mnogo smo naučili o gravitaciji. On je bio prvi, koji je izumio zakon gravitacije i naučio nas da se dva objekta koji imaju masu privlače.
Koliko je ova privlačnost jaka, zavisi od toga koliko su ti objekti veliki i koliko su udaljeni jedan od drugog.
Ali, gravitacija nije samo privlačnost između dva objekta – to je složena svemirska koreografija.
Uzmimo za primjer naš Solarni sistem; Sunce je u glavnoj ulozi, koristeći moć svoje gravitacije da zadrži sve planete u orbiti oko njega.
Ali, i svaka planeta ima svoju vlastitu gravitaciju kojom privlači Sunce i okolne planete.
Trebalo je proći nekoliko stotina godina, prije nego što je još jedan izvanredni naučnik, Albert Einstein, podigao silu gravitacije na sasvim novi nivo sa svojom opštom teorijom relativnosti.
Einsteinova gravitacija nije samo obična sila – ona je iskrivljenost tkanine prostor-vremena i nastaje djelovanjem masivnih tijela. Ta iskrivljenost je dinamična i kreće se kako se ti objekti kreću.
Gravitacija je sila koja upravlja cijelim Univerzumom i bez nje ne bi bilo zvijezda i galaksija, niti bilo čega.
Ali, šta je ustvari gravitacija, pitanje je na koje još nemamo potpuni odgovor, a sve ono što do sada znamo o njoj je još u fazi nagađanja.
Znamo da je gravitacija mnogo više od same karakteristike prostora, ali ono što je iznenađujuće je da je to i najslabija sila u Svemiru.
Neki naučnici misle da se gravitacija sastoji od sitnih čestica, koje nazivaju gravitoni.
Ove podmukle čestice rade iza zavjese, čineći da se objekti međusobno privlače.
Međutim, niko do sada nije uspio da otkrije ove nedostižne gravitone, pa prema ovome bi gravitacija mogla u isto vrijeme biti sila i imati čestičnu prirodu.
Očigledno smo “zaglavili” u pokušajima da objasnimo gravitaciju, ali bar možemo razumjeti kako se ponaša u određenim situacijama, to jest zašto planete orbitiraju oko Sunca i zašto objekti uvijek padaju na tlo.
Ali, kada se radi o mikro-svijetu ili dubinama crnih rupa, tu naše razumijevanje gravitacije u potpunosti prestaje.
U carstvu kvantne mehanike, gravitacija je potisnuta djelovanjem drugih sila, poput elektromagnetizma, zauzimajući mjesto na zadnjem sjedištu.
Ove sile zasjenjuju gravitaciju, ostavljajući naučnike sa pitanjem zašto je gravitacija iznenada izblijedila?
Kada se radi o masivnim objektima, poput crnih rupa, gravitacija poprima potpuno novi nivo složenosti.
Unutar crnih rupa, zakoni fizike i gravitacije koje poznajemo, u osnovi više ne važe.
Kada pokušavamo razumjeti kako se ponašala gravitacija neposredno nakon Velikog praska, upadamo u kosmičku maglu iz koje ne možemo pronaći put.
Gravitacija predstavlja ključnu silu koja oblikuje naš Univerzum, ali i jednu od najvećih enigmi za nauku.
Iako smo kroz radove istaknutih naučnika dublje zakoračili u razumijevanje gravitacije, još uvijek se suočavamo s mnogim nedoumicama i otvorenim pitanjima.
Naučnici su i dalje pred izazovom da razjasne prirodu ove sile, od njenog uticaja na mikro i makro nivou do njene povezanosti sa ostalim fundamentalnim silama u prirodi.
Iako se suočavamo sa mnoštvom nepoznanica, istraživanja gravitacije nastavljaju pružati fascinantan uvid u prirodu Univerzuma.