U Štajerskoj, u Austriji, pronađeni su misteriozni drevni tuneli, iskopani mašinom prije više od 10.000 godina. Tuneli su izrađeni postupkom struganja, tehnologijom visokopreciznog niveliranja površine metalnog proizvoda posebnim reznim alatom – strugačem.
Visokokvalitetno struganje omogućava dobijanje površine sa neravninama od nekoliko mikrona, a temperatura ove mašine je dostigla više od 1200°C.
Štajerska je savezna država na jugoistoku Austrije. Glavni i najveći grad je Graz.
Podzemne pećine i hodnici prolaze kroz istočnu Štajersku. Ali poznat je samo dio ovog podzemnog kompleksa tunela.
„Uvukli smo se kao djeca i istražili te hodnike“, prisjeća se preduzetnik Herman Reter.
Poslednjih godina istraženo je i naučno dokumentovano više od 800 tunelskih sistema ukupne dužine od osam kilometara.
“Imamo više od osam kilometara pješačkih koridora širom sjeveroistočne Štajerske – u regijama Forau, Pöllau i Stubenbergu,” kaže istoričar Heinrich Kusch. Nije poznato zbog čega su ovi objekti građeni.
„Imamo orijentir, star preko 10.000 godina kada su hodnici već bili tamo“, kaže Kusch.
Ali kako su ti tuneli izbušeni? Ovdje stvari postaju zbunjujuće, jer se nauka slaže da je ovo djelo mašina.
„To je nevjerovatno za kameno doba“, kaže Kush. “Skenirali smo ove koridore sa tačnošću od 0,2 milimetra i možemo utvrditi da su odstupanja samo 16 milimetara na udaljenosti od metar. To danas nije moguće ni sa najmodernijim mašinama.”
“Bio sam unutra sa graditeljem tunela koji je bio naš gost. Takođe je rekao da nema pojma kako je to urađeno. Sada nemamo takve tehnologije,” kaže direktorica hotela Ulrike Retter.
Zanimljivo je da tuneli nisu samo bušeni u čvrstoj stijeni, već se stijena kroz koju se bušilo zagrijala do 1200 stepeni i u dijelovima se kamen pretvarao u staklo (bukvalno se rastopio).
„Pokušaćemo da nastavimo da istražujemo ovu misteriju i pronađemo još više dokaza“, kaže Kusch.
Prevedeno uz dozvolu sa: anomalien.com