Londonski čekić: Artefakt star preko 100 miliona godina?

403

Londonski čekić, poznat i kao “Londonski artefakt“, je intrigantni predmet koji izaziva brojne debate među arheolozima, geolozima i entuzijastima teorija zavjere. Čekić, izrađen od željeza i drveta, pronađen je u komadu vapnenca donje krede, čija je starost procijenjena na preko nevjerovatnih 100 milliona godina.

To sugeriše da je ovaj predmet mogao biti napravljen mnogo prije prije, nego što su ljudi koji su napravili takav čekić mogli postojati.

Ko je otkrio Londonski čekić?

Čekić su 1936. godine otkrili Max i Emma Hahn, par iz Teksasa, dok su šetali uz Red Creek blizu Londona, malene zajednice u središtu Teksasa.

Londonski čekić
Fotografija Londonskog čekića iz 1986. godine (Wikipedia)

Zanimljiv kamen sa komadom drveta privukao je njihovu pažnju, te su ga ponijeli kući. Deset godina kasnije, njihov sin Max razbio je stijenu i otkrio željeznu glavu čekića unutar nje.

Carl Baugh

Čekić nije privlačio posebnu pažnju duže vrijeme, skoro četiri decenije, sve dok konačno nije privukao pažnju Carla Edwarda Baugha.

Baugh je bio poznat kao kreacionist mlade Zemlje, što znači da je podržavao ideju da je Zemlja stara samo nekoliko hiljada godina, u skladu s biblijskim zapisima, umjesto nekoliko milijardi godina kako to sugeriše konvencionalna nauka.

Rođen 1936. godine, Baugh je stekao priznanje zbog svojih neortodoksnih stavova o starosti Zemlje i drevnim civilizacijama.

Ipak, Baugh je najpoznatiji po osnivanju i vođenju Muzeja kreacionih dokaza (Creation Evidence Museum) u Glen Roseu, Teksas.

Muzej je osnovan sa ciljem prikazivanja artefakata i dokaza koji, prema Baughovim tvrdnjama, podržavaju biblijski prikaz stvaranja i postojanja ljudskih civilizacija prije Velikog potopa.

Možda vas zanima:  Drevne civilizacije: 6 velikih enigmi

U muzeju su izloženi razni artefakti, uključujući i kontroverzni Londonski čekić, za koji Baugh je tvrdio da je “monumentalno ‘predpotopno’ otkriće” i direktni dokaz o postojanju naprednih tehnologija u drevnim vremenima.

U jednom članku iz 1983. godine, koji je izašao u Biltenu Biblijsko-naučne vijesti, Baugh je detaljno iznio svoje tvrdnje i interpretacije o čekiću.

Sporna starost čekića

Ipak, Carl Baugh je odbio nezavisno testiranje Londonskog čekića, što je izazvalo veliku sumnju unutar naučne zajednice.

Kritičari su primijetili da stil i dizajn čekića odgovaraju alatima proizvedenim u Americi krajem 19. vijeka, sugerišući da čekić možda nije toliko star kako je tvrdio Baugh.

Pretpostavlja se da je čekić mogao biti izgubljen u novijem periodu i kasnije prekriven sedimentom koji se tokom vremena stvrdnuo u stijenu.

Bez čvrstih naučnih dokaza, mnogi stručnjaci ostaju skeptični prema tvrdnjama da Londonski čekić dokazuje postojanje naprednih civilizacija prije navodnog biblijskog Velikog Potopa.

Ali, uprkos kontroverzama, Baughove tvrdnje o Londonskom čekiću nastavljaju izazivati interes i debate među onima koji su zainteresovani za arheološke anomalije i alternativne teorije o istoriji Zemlje.

PODIJELI ČLANAK

Pročitajte još

Neobjašnjive pojave i misterije-ilustracija crne rupe
Tajne Svemira44
putovanje kroz vrijeme i stvarnost
Misterije i Neobjašnjivi Fenomeni115
NLO fenomen i vanzemaljske otmice Image by chandlervid85 on Freepik
NLO i Vanzemaljci44
Stonehenge
Skrivena Istorija77
Novosti47
PODRŽITE RAD OVE STRANICE