U morskim dubinama blizu Japana, leže ruševine grada kojeg je izgradila izgubljena civilizacija prije nekoliko hiljada godina. Nazvane “Japanska Atlantida”, kamene strukture se nalaze se na Yonaguni Jima, najzapadnijem naseljenom ostrvu Japana, navodi National Geographic.
Drevni grad je potonuo u zemljotresu prije 2.000 godina, navodi dalje isti izvor. Ponovo je otkriven 1987. godine, kada je lokalni ronilac, dok je istraživao obalu ostrva Ryukyu, uočio niz gotovo savršeno izrezbarenih stepenica sa ravnim ivicama.
U jednom starom BBC-jevom izvještaju stoji da je pravougaoni spomenik nalik na piramide dio davno izgubljene pacifičke civilizacije, koju je vjerovatno izgradio japanski praistorijski narod Jomon koji je naselio ova ostrva još 12.000 godina prije nove ere.
Neki stručnjaci, međutim, ovo nalazište upoređuju sa Giant’s Causeway-om (Gigantskim bedemom) u Sjevernoj Irskoj, čije su hiljade isprepletenih bazaltnih stubova (svi prirodno formirani) nastali erupcijom vulkana prije više miliona godina.
Podvodna konstrukcija ima ulaze u obliku luka, uske prolaze i pričvršćena je za veću stijensku masu, navodi BBC.
“Nisam uvjeren da su bilo koja od glavnih karakteristika ili struktura ručno napravljene stepenice ili terase, već da su sve prirodne.”, rekao je za Nacionalnu geografiju Robert Schoch, profesor nauke i matematike na Univerzitetu u Bostonu koji je ronio na tom mjestu.
“To je osnovna geologija i klasična stratigrafija za pješčenjake, koji imaju tendenciju da se lome duž ravnina i daju vam vrlo ravne rubove, posebno u području sa puno rasjeda i tektonske aktivnosti”, dodao je.
Struktura je izazvala dovoljno kontroverzi o svom porijeklu, ali ni Agencija za kulturna pitanja japanske vlade ni vlada prefekture Okinawe ne priznaju ostatke kod Yonagunija kao važno kulturno dobro.
Izvor: ndtv.com