Naučnici iz Japana otkrili su da gljive, iako nemaju mozak, mogu demonstrirati nevjerovatnu inteligenciju. Prema Interesting Engineering-u, ovi organizmi su sposobni donositi odluke, prepoznavati oblike i rješavati probleme.
“Iznenadili biste se koliko su gljive sposobne”, kaže Yu Fukasawa sa Univerziteta Tohoku. “One imaju sjećanja, uče i mogu donositi odluke. Iskreno govoreći, razlike u načinu na koji rješavaju probleme u poređenju sa ljudima su nevjerovatne.”
Fokus studije je bio na gljivama koje razgrađuju drvo, tačnije na to kako njihove mreže micelija reagiraju na različite prostorne rasporede drvenih blokova.
U svrhu studije, istraživači su postavili blokove u dvije konfiguracije: krug i križ. Da gljive nisu imale sposobnost da “procesuiraju” svoje okruženje, rasle bi ravnomjerno od središta, bez obzira na položaj bloka.
Međutim, istraživači su uočili drugačije ponašanje. U konfiguraciji u obliku križa, gljive su koncentrisale svoj rast prema četiri krajnja bloka, što je strategija koja im vjerovatno pomaže da maksimalno povećaju prikupljanje resursa.
Nasuprot tome, u kružnom rasporedu, gljive su se ravnomjerno rasporedile po blokovima, ostavljajući središte netaknutim.
Naučnici nagađaju da gljive nisu prepoznale nikakvu korist u fokusiranju rasta na već naseljeno područje i umjesto toga su optimizirale svoje resurse negdje drugo.
“Čini se da je kod gljiva njihova ‘inteligencija’ ukorijenjena u njihovoj sposobnosti da obrađuju informacije o okolišu i donose odluke koje koriste organizmu u cjelini”, objašnjava profesor Fukasawa.
Naše razumijevanje gljiva ostaje ograničeno u usporedbi s biljkama i životinjama, ali ova studija nudi uvid u njihovu skrivenu inteligenciju i način na koji njihovo donošenje odluka utječe na šire ekosustave.
Izvor: anomalien.com